Kontakt dla mediów

Anna Olszewska
Rzecznik prasowy

KIR
02-781 Warszawa
ul. rtm. W. Pileckiego 65
tel. 22 545 53 60
kom.: 691 890 584
e-mail:

2022

Fundacja Podaruj Dane umożliwia potwierdzanie tożsamości poprzez mojeID

Data: 2022.12.05

Fundacja Podaruj Dane udostępnia osobom gotowym wesprzeć rozwój medycyny w roli honorowych dawców danych możliwość zdalnego potwierdzania tożsamości z wykorzystaniem mojeID – usługi prowadzonej i dostarczanej przez KIR. Dzięki tej współpracy pacjent uzyska możliwość bezpiecznej weryfikacji tożsamości podczas udzielania zgody na wykorzystanie jego danych medycznych do celów badawczo-rozwojowych. Współpraca Fundacji Podaruj Dane i KIR może przyczynić się do popularyzacji bezpiecznego udostępniania danych medycznych, a w konsekwencji do opracowywania skuteczniejszych terapii w leczeniu chorób.

W praktyce udzielenie zgody pacjenta na wykorzystanie danych medycznych, które uprzednio podlegają anonimizacji, czyli są przekształcane w sposób gwarantujący brak możliwości ustalenia do kogo pierwotnie należały, będzie bardzo proste. Po potwierdzeniu tożsamości poprzez mojeID, pacjent będzie mógł założyć konto na stronie www.podarujdane.pl i następnie udzielić zgody na przekazanie danych. Cały proces jest intuicyjny i szybki.

Rozwój innowacji w dzisiejszej medycynie wymaga dostępu do dużych zbiorów dobrej jakości danych medycznych. Obecnie dostęp ten jest dla wielu podmiotów ograniczony, m.in. przez brak systemowych rozwiązań dotyczących ponownego wykorzystania już istniejących danych medycznych.

Dane pochodzące od dużej i zróżnicowanej grupy pacjentów pomogą znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania z zakresu nauk medycznych i opracować leki na dotąd nieuleczalne choroby autoimmunologiczne, nowotworowe i wiele innych przypadłości.

Kluczowy obszar działalności Fundacji – zbieranie i przekazywanie danych medycznych dla celów badawczo - rozwojowych, to wielka szansa na rozwój medycyny i nowych terapii. W tym zakresie idea dawstwa danych jest bardzo podobna do idei dawstwa krwi – pacjenci mogą przyczynić się do poprawy życia i zdrowia innych osób. Fundacja z najwyższą uwagą respektuje prawa pacjenta i działa zgodnie z zasadą, według której każdy pacjent ma prawo samodzielnie decydować o tym, co się dzieje z jego danymi. Transparentny proces dawstwa danych medycznych jest odpowiedzią na niedostateczny dostęp do danych retrospektywnych stanowiących cenne źródło informacji o faktycznych zdarzeniach medycznych.

Proces upowszechniania idei dawstwa danych medycznych jest od dawna oczekiwanym i usankcjonowanym przez Komisję Europejską modelem realnego wsparcia dla innowacji w świecie szeroko pojętego rynku zdrowia. Dane medyczne są nośnikiem potężnej, dotychczas słabo wykorzystanej wiedzy, która może być skutecznym katalizatorem powstawania rozwiązań służących poprawie zdrowia i jakości życia pacjenta. Fundacja Podaruj Dane respektuje prawo pacjenta do decydowania o swoich danych medycznych – mówi Ligia Kornowska, Prezes Fundacji Podaruj Dane.

mojeID to bezpieczna i wygodna metoda zdalnego uwierzytelniania z wykorzystaniem bankowości elektronicznej. Oznacza to, że weryfikacja tożsamości osoby odbywa się w oparciu o dane, które zostały wcześniej potwierdzone przez zaufany podmiot – dostawcę tożsamości (obecnie są to banki). Formalności można załatwić w pełni online, bez konieczności fizycznej wizyty w placówce usługodawcy.

– Współpraca z Fundacją Podaruj Dane otwiera kolejny obszar wykorzystania mojeID. Mamy nadzieję, że usługa zdalnego potwierdzania tożsamości znacząco ułatwi bezpieczny dostęp do danych, niezbędnych dla rozwoju diagnostyki i opracowywania terapii różnych schorzeń, dotychczas często nieuleczalnych. Nasze rozwiązanie to przykład tego jak nowoczesne technologie, w połączeniu np. z medycyną, mogą realnie wpływać na poprawę jakości naszego życia – mówi Wojciech Pantkowski, wiceprezes Zarządu KIR.

Uruchomione w 2019 r. mojeID jest już wykorzystywane w wielu sektorach gospodarki, m.in. takich jak ochrona zdrowia, ubezpieczenia, telekomunikacja, usługi finansowe czy energetyka. W ramach sektora usług publicznych, mojeID umożliwia zdalny dostęp do urzędów i systemów administracji publicznej oraz pozwala na założenie i wykorzystywanie Profilu Zaufanego. Z mojeID może już korzystać blisko 20 mln klientów bankowości elektronicznej.

W 2021 r. usługa została wyróżniona Godłem „Teraz Polska” oraz Digital Exellence Awards w kategorii Digital Strategic Perspective.

 

***

Fundacja Podaruj Dane jest zaufaną trzecią stroną, która w ramach działalności not-for-profit zajmuje się promowaniem szczytnej idei dawstwa danych medycznych dla celów badawczo-rozwojowych. Fundacja Podaruj Dane koncentruje się na poszanowaniu prawa pacjenta do decydowania o własnych danych medycznych.

Na stronie www.podarujdane.pl dostępny jest manifest poparcia idei dawstwa danych medycznych, a także formularz kontaktowy, z którego może skorzystać każdy pacjent. W celu uzyskania szczegółowych informacji o działalności Fundacji Podaruj Dane skontaktuj się z nami poprzez zakładkę kontakt (podarujdane.pl)

***

KIR, jako podmiot infrastruktury sektora bankowego, od 30 lat odpowiada za utrzymanie i rozwój systemów rozliczeń międzybankowych. Więcej informacji o działalności firmy, od momentu jej powołania z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich i 16 banków komercyjnych, można znaleźć tu: www.30lat.kir.pl.

KIR pełni także funkcję technologicznego integratora rozwiązań wspierających budowę cyfrowej gospodarki. Tworzy rozwiązania z zakresu bezpiecznej wymiany informacji oraz otwartej bankowości, narzędzia identyfikacji elektronicznej oraz usług zaufania: zdalne potwierdzanie tożsamości – mojeID oraz kwalifikowany podpis elektroniczny – mSzafir. Wśród najnowszych projektów firmy są trwały nośnik, oparty na unikalnym połączeniu technologii blockchain, macierzy WORM, rozwiązań chmurowych i usług zaufania oraz bezpłatny Sandbox Blockchain do testowania i akceleracji pomysłów biznesowych.

Wykorzystując najnowsze technologie KIR dostarcza usługi, które skutecznie pomagają partnerom biznesowym w uwalnianiu potencjału ich projektów i wdrażaniu innowacji.

Więcej informacji: www.kir.pl

Kontakt dla mediów:
Anna Olszewska
Rzecznik prasowy, tel. (22) 545 53 60, 691 890 584
e-mail: 

lista aktualności