Kontakt dla mediów

Anna Olszewska
Rzecznik prasowy

KIR
02-781 Warszawa
ul. rtm. W. Pileckiego 65
tel. 22 545 53 60
kom.: 691 890 584
e-mail:

2022

mSzafir dostępny zdalnie dla klientów Banku Pekao S.A.

Data: 2022.05.16

Bank Pekao S.A. jest kolejnym dostawcą tożsamości w usłudze mSzafir. Oznacza to, że kwalifikowany, mobilny podpis elektroniczny od KIR może być pozyskiwany i wykorzystywany przez klientów banku do podpisywania umów oraz dokumentów prywatnych i służbowych w pełni zdalnie.

Bank Pekao S.A. to dziś jeden z największych banków korporacyjnych i lider segmentu private banking w Polsce. Od kilku lat działania banku mocno skupiają się na cyfryzacji i unowocześnianiu usług mobilnych. Wdrożenie mobilnego podpisu elektronicznego mSzafir ma związek ze wzrostem zapotrzebowania klientów Pekao S.A. na dostęp do wygodnych i bezpiecznych usług cyfrowych.

Ofertę rozwiązań w pełni cyfrowych, udostępnianą naszym klientom, poszerzyliśmy o bezpieczny kwalifikowany podpis elektroniczny mSzafir. Klienci mogą korzystać z niego zdalnie, z każdego urządzenia mającego dostęp do Internetu. mSzafir służy do podpisywania wszelkich dokumentów i dopełniania formalności zarówno o charakterze prywatnym, jak i służbowym. Aby pozyskać tę usługę, nasi klienci mogą potwierdzić tożsamość poprzez swoją bankowość elektroniczną – szybko i bezpiecznie, bez potrzeby wizyty w oddziale banku – mówi Bartosz Zborowski, dyrektor Departamentu Innowacji i Kanałów Zdalnych w Banku Pekao S.A.

Kwalifikowany podpis elektroniczny to uniwersalne narzędzie, które jest cyfrowym odpowiednikiem podpisu odręcznego. Równie istotne jest to, że jego stosowanie reguluje unijne rozporządzanie eIDAS co sprawia, że dokument podpisany kwalifikowanym podpisem jest respektowany we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Dostawcą mSzafir jest KIR sektorowy hub technologiczny, kluczowy podmiot infrastruktury polskiego systemu płatniczego. KIR od 30 lat odpowiada za rozliczanie płatności detalicznych w Polsce, a także opracowuje i wdraża usługi, które skutecznie podnoszą poziom digitalizacji procesów, zarówno w sferze komercyjnej, jak i w sektorze publicznym.

– Usługi okołofinansowe, dostarczane we współpracy z bankami, cieszą się rosnącą popularnością. Jako społeczeństwo jesteśmy świadomi zalet nowoczesnych rozwiązań cyfrowych – takich jak podpis elektroniczny. Z badań wynika, że z e-podpisu chce korzystać 3 na 5 dorosłych Polaków1. Te deklaracje potwierdzane są przez nasze statystyki: w 2021 roku, w stosunku do roku poprzedniego, podwoiliśmy liczbę wydanych e-podpisów mSzafir. Dzięki dołączeniu Pekao S.A. do grona banków, które zdobyły certyfikację wymaganą do potwierdzania tożsamości użytkownika online, z całkowicie zdalnej formy nabycia e-podpisu już dziś może skorzystać ponad 11 milionów klientów indywidualnych – dodaje Robert Trętowski, Wiceprezes Zarządu KIR.

mSzafir jest w pełni cyfrową usługą, która nie wymaga od użytkownika instalowania lub konfigurowania dodatkowego oprogramowania. Jest dostępna w dwóch wariantach, w zależności od indywidualnych potrzeb i planowanej częstotliwości użytkowania przez klientów, jednorazowej (do podpisania pojedynczego dokumentu) lub z długim terminem ważności na rok lub dwa lata (do podpisywania wielu dokumentów). Do każdego podpisu dołączony jest znacznik czasu, zapewniający podpisanemu dokumentowi długotrwałą wartość dowodową.

W 2021 r. mSzafir otrzymał nagrodę Digital Excellence Award w kategorii Digital Strategic Perspective.

 

 

1 Badanie Kantar zostało zrealizowane na zlecenie KIR i ZBP w 2021 r., na ogólnopolskiej próbie osób w wieku 15+. Liczebność próby wynosiła N=1054

 

 

***

KIR został powołany z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich i 16 banków komercyjnych w celu elektronizacji i profesjonalizacji rozliczeń międzybankowych w Polsce. Jest kluczową firmą obsługującą infrastrukturę polskiego sektora bankowego. Zapewnia niezawodność i bezpieczeństwo w zakresie świadczonych usług, dążąc do efektywnego wspierania rozwoju digitalizacji gospodarki. 

Wykorzystując unikalne w skali polskiego rynku kompetencje i doświadczenie, KIR rozwija i dostarcza rozwiązania systemowe dopasowane do potrzeb sektora bankowego oraz aktywnie uczestniczy w procesie cyfryzacji administracji publicznej.
 

Kontakt dla mediów:

Anna Olszewska

Rzecznik prasowy

tel. (22) 545 53 60, 691 890 584

e-mail:

***

Bank Pekao S.A., założony w 1929 r., jest jedną z największych instytucji finansowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i drugim największym bankiem uniwersalnym w Polsce z ponad 270 mld zł aktywów. Posiadając drugą co do wielkości sieć oddziałów, Bank Pekao obsługuje ponad 6,1 mln klientów. Jako wiodący bank korporacyjny w Polsce, obsługuje co drugą korporację w Polsce. Status banku uniwersalnego opiera się na wiodącej na rynku pozycji w private banking, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. Zróżnicowany profil działalności Banku Pekao jest wspierany przez wiodący na rynku bilans i profil ryzyka odzwierciedlony w najniższych kosztach ryzyka, silnych wskaźnikach kapitałowych i odporności na warunki makroekonomiczne (jest na drugim miejscu wśród 50 najbardziej odpornych banków w Europie w testach warunków skrajnych, przeprowadzonych przez EBA). Od 1998 r. Bank Pekao jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i uczestniczy w kilku lokalnych (w tym WIG 20 i WIG) oraz międzynarodowych indeksach (w tym MSCI EM, Stoxx Europe 600 i FTSE Developed). Pekao jest jedną z najbardziej dywidendowych spółek giełdowych w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat, wypłacając łącznie 20 mld zł w ciągu dekady.

 

Kontakt dla mediów:

Bank Pekao S.A.

Anna Snitko-Pleszko

Biuro Prasowe

tel. 667 882 147

e-mail:

 

 

 

lista aktualności