Kontakt dla mediów

Anna Olszewska
Rzecznik prasowy

KIR
02-781 Warszawa
ul. rtm. W. Pileckiego 65
tel. 22 545 53 60
kom.: 691 890 584
e-mail:

2022

Ponad 60% klientów bankowości elektronicznej może korzystać z cyfrowej wersji e-podpisu. ING Bank Śląski dołącza do mSzafir

Data: 2022.08.11

ING Bank Śląski dołącza do grona banków umożliwiających swoim klientom w pełni zdalne pozyskiwanie podpisu elektronicznego mSzafir. Klienci banku, zainteresowani zakupem jednorazowej wersji e-podpisu, potwierdzą swoją tożsamość w bankowości elektronicznej.

mSzafir to nowatorska, całkowicie cyfrowa wersja kwalifikowanego podpisu elektronicznego, o gwarantowanej mocy prawnej, równej podpisowi odręcznemu. W odróżnieniu od standardowej wersji e-podpisu, mSzafir nie wymaga stosowania fizycznych urządzeń, takich jak karty i czytniki. Usługa KIR jest pierwszym rozwiązaniem na polskim rynku pozwalającym na uzyskanie jednorazowego, kwalifikowanego certyfikatu w pełni online.

Wdrażając kolejne cyfrowe rozwiązania skupiamy się na tym, aby były intuicyjne, funkcjonalne i dostępne. W naszej aplikacji można ogarniać nie tylko finanse, ale również wiele innych, niebankowych spraw. Wdrożenie mSzafir to duże udogodnienie dla naszych klientów, którzy teraz mogą podpisać dokumenty w dowolnym miejscu i czasie oraz z dowolnego urządzenia – podkreśla Marcin Giżycki, wiceprezes ING Banku Śląskiego.

Za pomocą mSzafir można podpisać każdy dokument, na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu. Stosowanie e-podpisu oznacza wygodę użytkownika, ale też oszczędność czasu i pieniędzy. Brak konieczności drukowania, kopiowania, wysyłania kurierem czy archiwizowania podpisanych dokumentów przekłada się na wymierne korzyści i pozwala zadbać o środowisko.

Podpis elektroniczny jest coraz popularniejszą usługą cyfrową. W badaniuprzeprowadzonym w pierwszym kwartale 2020 r. zainteresowanie korzystaniem z e-podpisu zadeklarowało 28 proc. respondentów, a rok później odsetek ten wzrósł do 57 proc. Udostępnienie e-podpisu mSzafir w ING Banku Śląskim oznacza, że już 6 na 10 klientów bankowości elektronicznej może składać kwalifikowany podpis onlinemówi Robert Trętowski, wiceprezes Zarządu KIR.

mSzafir spełnia wszystkie kryteria bezpieczeństwa określone w unijnym rozporządzeniu eIDAS. Jego wersja jednorazowa uprawnia użytkownika do podpisania pojedynczego dokumentu. Proces zdalnego uzyskiwania e-podpisu jest dostępny dla klientów banku, którzy zakładając w nim konto osobiście potwierdzili swoją tożsamość w placówce bankowej.

Kwalifikowany podpis elektroniczny mSzafir nie wymaga instalowania lub konfigurowania przez użytkownika dodatkowego oprogramowania. Do każdego podpisu dołączony jest znacznik czasu, zapewniający długotrwałą wartość dowodową.

W 2021 r. mSzafir otrzymał nagrodę Digital Excellence Award w kategorii Digital Strategic Perspective.

 

****

KIR, jako podmiot infrastruktury sektora bankowego, od 30 lat odpowiada za utrzymanie i rozwój systemów rozliczeń międzybankowych. Więcej informacji o działalności firmy, od momentu jej powołania z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich i 16 banków komercyjnych, można znaleźć tu: www.30lat.kir.pl.

KIR pełni także funkcję technologicznego integratora rozwiązań wspierających budowę cyfrowej gospodarki. Tworzy rozwiązania z zakresu bezpiecznej wymiany informacji oraz otwartej bankowości, narzędzia identyfikacji elektronicznej oraz usług zaufania: zdalne potwierdzanie tożsamości – mojeID oraz kwalifikowany podpis elektroniczny – mSzafir. Wśród najnowszych projektów firmy są trwały nośnik, oparty na unikalnym połączeniu technologii blockchain, macierzy WORM, rozwiązań chmurowych i usług zaufania oraz bezpłatny Sandbox Blockchain do testowania i akceleracji pomysłów biznesowych.

Wykorzystując najnowsze technologie KIR dostarcza usługi, które skutecznie pomagają partnerom biznesowym w uwalnianiu potencjału ich projektów i wdrażaniu innowacji.

 

1 Badanie Kantar zrealizowane na zlecenie KIR i ZBP w 2021 r., na ogólnopolskiej próbie osób w wieku 15+. Liczebność próby wynosiła N=1054.

2 Według raportu NetB@nk publikowanego przez Związek Banków Polskich – stan na koniec IV kwartału 2021 r.

lista aktualności