shutterstock_191957162.jpg

Funkcjonowanie systemów rozliczeniowych w majówkę

Express Elixir 29/04/2024
Powrót
Page background

Zbliża się długi weekend – już za kilka dni zacznie się majówka. W tym okresie banki, podobnie jak większość instytucji, pracują w niestandardowych godzinach. W dni ustawowo wolne od pracy zmienia się również sposób funkcjonowania systemów rozliczeniowych Elixir i Euro Elixir. Dlatego o terminowych płatnościach warto pomyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem lub skorzystać z przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, który jest dostępny dla klientów banków także w dni świąteczne.

Rozliczenia w systemie Elixir realizowane są standardowo w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00. Odstępstwem od tego standardu są dni ustawowo wolne od pracy.

W najbliższą środę, 1 maja, system Elixir będzie miał przerwę w funkcjonowaniu. Przelewy, które zlecimy po godzinie 16.00 we wtorek, 30 kwietnia, zostaną rozliczone w trakcie porannej sesji kolejnego dnia roboczego, czyli w czwartek, 2 maja. W piątek, 3 maja, system Elixir nie będzie funkcjonował. Trzeba zatem pamiętać, że przelewy które zlecimy 2 maja po godzinie 16:00, trafią na konta odbiorców w poniedziałek, 6 maja.

System Euro Elixir, w którym rozliczane są przelewy w walucie euro (krajowe i transgraniczne) będzie miał przerwę w działaniu jedynie w środę, 1 maja, ponieważ jest to dzień wolny także w krajach Unii Europejskiej. W dniach 2 maja oraz 3 maja system Euro Elixir będzie funkcjonował w standardowym trybie.

Niezależnie od świątecznej przerwy w działaniu sesyjnych systemów rozliczeniowych, do dyspozycji klientów banków pozostaje system przelewów natychmiastowych Express Elixir. System działa w trybie ciągłym – 24/7/365, także w weekendy i święta, umożliwiając przesyłanie środków w polskiej walucie pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach. Informacje o dostępności usługi w poszczególnych bankach publikujemy na stronie: www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci