Kontakt

KIR

tel. +48 22 545 55 00
ul. rtm. W. Pileckiego 65
02-781 Warszawa

KRS: 0000113064
NIP: 526-030-05-17
REGON: 012105474

Infolinia
poniedziałek - piątek,

w godzinach 8.00 - 18.00
z telefonu stacjonarnego:
801 500 207

z telefonu stacjonarnego lub komórkowego:
22 545 55 55

Opłata za połączenie zgodna
z cennikiem operatora.
 

Formularz kontaktowy

Aktualności

KIR i PKO Bank Polski jako pierwsi w sektorze bankowym wdrażają trwały nośnik oparty na technologii blockchain

Data: 2018.09.17

PKO Bank Polski publikuje i udostępnia swoim klientom drogą elektroniczną dokumenty publiczne, wykorzystując technologię rejestrów rozproszonych w zgodzie z wymogami trwałego nośnika. To efekt współpracy największego, detalicznego banku w Polsce i KIR – lidera w zakresie rozwiązań technologicznych dla sektora bankowego. Opracowane przez KIR i PKO Bank Polski we współpracy z IBM, Accenture oraz innych partnerów technologicznych narzędzie umożliwiło pierwsze produkcyjne wdrożenie blockchain w sektorze bankowym.

Prace koncepcyjne trwałego nośnika informacji prowadzone były przez grupę roboczą przy Radzie Bankowości Elektronicznej Związku Banków Polskich, w ramach wspólnej inicjatywy różnych podmiotów sektora bankowego. W odpowiedzi na zapotrzebowanie banków w zakresie informowania klientów o zmianach w dokumentach publicznych, takich jak np. regulaminy czy tabele opłat i prowizji opracowane zostało rozwiązanie, które gwarantuje, że bank - wystawca dokumentu (np. aktualnego cennika usług) - udostępnia go klientom zgodnie z obowiązującymi regulacjami, a jego treść przez cały okres przechowywania pliku nie podlega żadnym modyfikacjom. Równocześnie, w dowolnym momencie klient ma dostęp do niezmienionej, pierwotnej wersji dokumentu.

- Jako partner technologiczny polskiego sektora bankowego, pełnimy także rolę ośrodka badań i rozwoju. Dlatego, bazując na uzgodnionym w ramach sektora podejściu, wspólnie z PKO Bankiem Polskim wypracowaliśmy rozwiązanie wykorzystujące w praktyce potencjał, jaki daje technologia blockchain – mówi Piotr Alicki, prezes Zarządu KIR. - Cieszy nas, że partnerem projektu i jego pierwszym użytkownikiem jest niekwestionowany lider bankowości w Polsce. Tym samym zyskaliśmy pewność, że posłuży ono milionom klientów bankowości elektronicznej - dodaje Piotr Alicki.

Warunki dla trwałego nośnika są spełnione dzięki zastosowaniu technologii blockchain w oparciu o Hyperledger Fabric. Jest to pierwsze produkcyjne wdrożenie technologii blockchain w polskim sektorze bankowym. Trwały nośnik opracowany przez KIR i PKO Bank Polski spełnia wymogi regulacyjne i odpowiada oczekiwaniom sektora bankowego w zakresie publikacji dokumentów przeznaczonych do szerokiej grupy odbiorców (dokumenty publiczne), takich jak cenniki, czy regulaminy. Może być również wykorzystany do udostępniania indywidualnych dokumentów prywatnych klientom, zgodnie z wykładnią UOKiK i wymogami RODO (np. prawo do zapomnienia).

- Blockchain ma ogromny potencjał do tego, aby zwiększyć konkurencyjność polskiego sektora bankowego. To stosunkowo młoda technologia, dla której na całym świecie nieustannie znajdowane są kolejne zastosowania. PKO Bank Polski z sukcesem realizuje strategię ukierunkowaną na cyfryzację, a pełne wdrożenie rozwiązania opartego na blockchainie jest kolejnym krokiem na obranej przez nas ścieżce, który umacnia naszą pozycję lidera technologicznego polskiej bankowości. – mówi Adam Marciniak, Wiceprezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Proces weryfikacji przez klientów niezmienności dokumentu jest bardzo prosty. Wystarczy wejść na link przesłany przez bank-nadawcę, który odsyła do jego strony internetowej, a następnie przeciągnąć dokument z ekranu na stronę i sprawdzić jego zgodność z wymogami odnośnie trwałego nośnika. Nie ma potrzeby logowania się do żadnego systemu, a cały proces trwa zaledwie chwilę. Weryfikacji dokumentów można będzie dokonać także na stronie KIR, dzięki czemu zapewniony jest alternatywny dostęp do zapisanych dokumentów.

Usługa, wykorzystująca kwalifikowaną pieczęć elektroniczną oraz technologię blockchain, gwarantuje łatwą integrację z systemami bankowymi, wysoką wydajność, skalowalność oraz bezpieczeństwo. Umożliwia weryfikację autentyczności i zapewnia dostęp do dokumentów zarówno obecnym, jak i byłym klientom banku.

lista aktualności